CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu: Kadın mücadelesi erkek egemen bakışın önündeki tek engel  
Beşiktaş Belediyesi’nin düzenlediği ‘’Şiddetsiz Bir Hayatı Dayanışmayla Örelim’’ adlı panelde konuşan CHP İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu “Biz kadınlar olarak erkek egemen iktidarlara karşı örgütlendiğimizde önce sokağın dilini değiştiririz sonra da siyasetin dilini değiştiririz ve hakkımızı alırız” dedi.
02.12.2019
987
Yazı Boyutu: A- A+

Beşiktaş Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘’Şiddetsiz Bir Hayatı Dayanışmayla Örelim’’ adlı panel, Beşiktaş Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’ inde gerçekleştirildi. CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, Türkiye Kadın Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakıf Kurucusu Avukat Canan Arın ve Aktivist Tiyatro Oyuncusu Esmeray’ın konuşmacı olarak katıldığı panelin moderatörlüğünü gazeteci Melis Alphan gerçekleştirdi.

Şiddetten uzak hayat ve kadın örgütlenmesi konularının ele alındığı panelde konuşan Dr. Canan Kaftancıoğlu “Mesele kadının özgürleşmesi ile birlikte dünyanın ve insanlığın özgürleşmesidir. Bildiğim bir şey var ki kadın mücadelesi yüzyıllar boyunca örgütlendiğinde dünyanın kaderini değiştirebilmiş mücadeleler olmuşlardır. Kadın mücadelesi örgütlendiğinde her zaman dünyada erkek egemen bakışın önündeki tek engel olmuştur’’ dedi.

 “Değişimin anahtarı sizsiniz”

Toplumsal cinsiyet eşitliği için aile ortamındaki söylemlerin önemini hatırlatan Kaftancıoğlu “İster siyasetin içinde var olun, ister evinizde oturun, ister beyaz yakalı kadın olun aslında değişimin anahtarı sizsiniz. Evdeki cinsiyet eşitliğine dair öz eleştiri yapacağız. ‘Kızım eve geç gelirsen abin kızar’ demek yerine ‘’kızım eve geç gelirsen abin kaygılanır’’ diyebilirsin. Ama abisinin de geç geldiğinde kardeşinin kaygılanacağını bilmelidir. Bu şekilde onlar arasındaki eşitliği sağlamak gerekiyor. Sevgili kadınlar bunu yaptıktan sonraki aşamamız örgütlenmek. Kadın örgütlenmesi dünyada zor örgütlenmelerden biridir. Ama örgütlendiği zaman önünde hiçbir şeyin duramadığı örgütlenmelerden biridir. Biz kadınlar olarak haklarımızı bilip erkek egemen bakışın bize dayattığını değil kendi inandığımız ve olması gerekeni hiç ayrım yapmadan örgütlenerek mücadelesini verdiğimizde ilk olarak sokağın dilini değiştiririz ikincisi siyasetin dilini değiştiririz ve hakkımız olan sonucu alacağız” diye konuştu.


Kadın mücadelesinin bireysel değil örgütlü bir biçimde gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade eden Kaftancıoğlu, “İnandığımız mücadeleleri verirken her türlü zorlukla karşılaşıyoruz. Ama bildiğimiz bir şey var ki ne kadar doğru yaparsak yapalım bunu toplumsallaştıramadığımız zaman yaptığımız iş ne yazık ki yapılan birkaç iyi iş olarak kalacaktır. Doğru mücadeleyi tek bir kişi olarak verseniz bile tarih elbette verdiğiniz doğru mücadeleyi bir gün yazacaktır. Ama doğru mücadeleyi doğru zaman ve doğru yerde toplumsallaştırıp alana yayarsak 10-20 yıl sonra tarihin göreceğini biz bugünden görmüş yaşamış ve hayata geçirmiş olacağız” dedi.