CHP İSTANBUL’DAN SES GETİREN SOSYAL MEDYA KAMPANYASI: BEN HAKSIZ MIYIM  
CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yayınladığı video, sosyal medyada büyük ses getirdi. #BenHAKsızMıyım etiketiyle paylaşılan ve pandemi döneminde artış gösteren hak ihlallerinin vurgulandığı video kısa sürede binlerce görüntülenme aldı.
10.12.2020
208
Yazı Boyutu: A- A+
CHP İSTANBUL’DAN SES GETİREN SOSYAL MEDYA KAMPANYASI: BEN HAKSIZ MIYIM

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yayınladığı video, sosyal medyada büyük ses getirdi. #BenHAKsızMıyım etiketiyle paylaşılan ve pandemi döneminde artış gösteren hak ihlallerinin vurgulandığı video kısa sürede binlerce görüntülenme aldı. 

CHP İstanbul İl Başkanlığı, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilişinin 72. yıl dönümünde ‘‘Dünya İnsan Hakları Günü’’ nedeniyle ‘’Ben Haksız Mıyım’’ başlıklı bir video yayınladı. Pandemi döneminde artan hak ihlallerine vurgu yapan reklam filminde beslenme, barınma, sağlık, eğitim ve yaşam hakkının devlet koruması altına alınması gerektiğine vurgu yapıldı. Farklı meslek gruplarından kişilerin yer aldığı videoda karşılaşılan sıkıntılar ve hak ihlallerine yönelik ifadeler büyük dikkat çekti. ‘’Toplumsal eşitlik, insan hakları ile başlar. Temel hakların eşit karşılandığı özgür ve onurlu bir yaşam, ayrım yapmaksızın tüm vatandaşlarımızın hakkıdır. İnsanca yaşamak lütuf değil haktır’’ açıklamasıyla paylaşılan video kısa sürede binlerce görüntülenme aldı. 


‘SİZİN HAKKINIZI ÖDEYEMEYİZ’ DEDİLER; HAKİKATEN DE ÖDEMEDİLER

CHP İstanbul’un sosyal medya hesaplarından yayınlanan reklam filminde doktor, esnaf, evsiz, garson ve ev hanımından oluşan konuşmacılar, var olan sıkıntılarının pandemi döneminde katlanarak arttığını belirterek temel haklarından eşit bir şekilde faydalanamadıklarından şikayet etti.  Sağlık hakkı ile ilgili konuşan ve göğüs hastalıkları uzmanı olan Dr. Ateş Baran, sağlık çalışanlarının karşılaştıkları mağduriyetin tüm halkın sağlığını etkilediğini belirterek ‘‘Vakaların açıklandığı 11 Mart’tan beri geçen süreçte biz sağlık çalışanları olarak çok zor günler yaşadık. Bizim emekliliklerimiz, istifalarımız ve izinlerimiz kaldırıldı. ‘Sizin hakkınızı ödeyemeyiz’ dediler; hakikaten de ödemediler. Gerçeklik payı varmış söylediklerinde. Sağlık çalışanlarına gereken özeni göstermemek aslında tüm halkın sağlığının gaspıdır’’ dedi. DEVLET BİZE YARDIM VERDİ ‘KREDİ OLARAK’, ONU DA FAİZLE VERDİ

Pandemi döneminde esnafın karşılaştığı sorunları ifade etmek üzere konuşan Ali Gülep, pandemiden kısa süre önce kafe açtığını ancak plansızca gerçekleştirilen kısıtlamalar nedeniyle motokuryelik yapmak zorunda olduğunu belirtti. Beslenme hakkının tehdit altında olduğunun altını çizen Gülep, ‘’Dükkanların kapanması bir anda oldu ve bu kararlar alınırken bizi düşünmediler. Esnaf ne yapsın? Ödemem gereken faturalar ve geçindirmem gereken bir ailem olduğu için motokuryelik yapıyorum. Benim isteğim temel haklarımın karşılanması, bu bir lütuf değil; sorumluluktur’’ dedi. Garsonluk yaparak geçimini sürdüren ve pandeminin başından beri işsiz olan Aykut Yaldız ise ‘‘Biz işçiler olarak oldukça mağduruz. Devlet bize bir yardım verdi ‘kredi’ olarak, onu da faizle verdi. Şu anda beslenme hakkımdan mahrum kalıyorum. Böyle giderse barınma hakkımdan da mahrum kalacağım’’ şeklinde konuştu. 


KADIN HAKLARI KORUNSUN, KADINLARIN SOSYAL GÜVENCESİ SAĞLANSIN

Videoda ev işçileri ve ev hanımlarının haklarıyla ilgili konuşan İMECE Ev İşçileri Sendikası Başkanı Ayten Kargın, pandemi sürecinde kadına yönelik baskı ve şiddetin artış gösterdiğinin ifade ederek ‘‘Sigortasız olduğum için kısa çalışma ödeneğinden faydalanamıyorum. Ev işçileri sigortaları olmadığı için mağdurlar. Pandemi sürecinde kadına olan baskı, şiddet ve kadın cinayetleri çoğaldı. Kadın hakları korunsun, kadınların sosyal güvencesi sağlansın. Bu devletin yapması gereken görevdir’’ dedi. Ekonomik zorluklar sebebiyle yıllarca sokakta yaşamak zorunda kalan ve barınma hakkı ile ilgili konuşan Naci Kalabaş ise, ‘’Özgürlüğümüz yok, ekonomik olarak sıfırız. Barınma hakkı benim temel hakkımdır. Ben bu hakkımı istiyorum’’ diyerek konuştu.


ÇOCUKLARIMIN EĞİTİM HAKKI ENGELLENDİ

Ev Hanımı olan ve eğitim hakkı üzerine konuşan Fethiye Karadeniz, ‘’Benim çocuğum spina bifida hastası. Milli Eğitim Bakanlığı, elimde doktor raporu olduğu halde öğretmen sayısı yetersiz diyerek bana eğitim özel eğitim desteği sağlamadı. Uzaktan eğitime hiçbir şekilde giriş yapamıyorum. Gerekli her yere başvurduğum halde çocuklarımın eğitim hakkı engellendi’’ şeklinde konuştu.

Videonun sonunda CHP’nin insan hakları konusundaki politikasından bahseden CHP İstanbul İnsan Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Burkay Düzce, ‘’Cumhuriyet Halk Partisi olarak insanca bir yaşamı kurmak için her türlü hak ihlalinin karşısında durmaya devam edeceğiz’’ dedi.


CHP, İNSAN HAKLARI GÜNÜ NEDENİYLE 81 İLDE ORTAK BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ

Cumhuriyet Halk Partisi gerçekleştirilen sosyal medya çalışmalarının yanı sıra ‘‘Dünya İnsan Hakları Günü’’ nedeniyle  81 ilde eş zamanlı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. CHP İstanbul İl Başkanlığı adına Başkan Vekili Gülsüm Hale Özcömert Coşkun’un gerçekleştirdiği basın açıklamasına il yöneticileri, ilçe başkanları ve partililer katılım gösterdi. Açıklamada, pandemi sürecinde hak ve özürlük ihlallerinin artış göstermesi ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 37. Olağan Kurultay’da açıkladığı 2. Yüzyıla Çağrı Beyannamesi vurgulandı.