CHP Kent Hakları İzleme Kurulu: İstanbul bir ihaneti daha kaldıramaz  
04.11.2019
2981
Yazı Boyutu: A- A+

CHP Kent Hakları İzleme Kurulu, Kanal İstanbul Projesi için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna tepki gösterdi. Kurul, “Kanal İstanbul projesi kesinlikle bir ulaşım projesi değil, rant projesidir. Maliyeti halkın üzerine yıkılacak bu proje kabul edilemez, İstanbul yeni bir ihaneti daha kaldıramaz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kanal İstanbul Projesi için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu açıkladı. 45 kilometrelik kanalın 18,5 kilometresi Küçükçekmece Gölü ve Sazlıdere Barajı’ndan geçecek. 7 yılda tamamlanması planlanan kanalın proje maliyeti 75 milyar TL olarak hesaplandı. CHP İstanbul Kent Hakları İzleme Kurulu, Kanal İstanbul projesi için hazırlanan ÇED raporuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak projeye tepki gösterdi.

Kurul açıklamasında ÇED raporunu şöyle değerlendirdi: “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından açıklanan ÇED raporuna göre, 45 kilometrelik kanalın 18,5 kilometresi Küçükçekmece Gölü ve Sazlıdere Barajı’ndan geçecek. Küçükçekmece Gölü’nün Marmara denizine bağlana ağzı 1 kilometre genişliğinde açılacak. 24,5 km kara kazıları yapılacak ve bu kazı 4 yıl sürecek. Bu kazılarda 1 milyar 155 milyon 668 bin metreküp toprak çıkartılacak. 7 yılda tamamlanması öngörülen Kanalın proje maliyeti ise 75 milyar TL olacak. Sadece bu bilgiler bile Kanal İstanbul projesinin yaratacağı muazzam tahribatı gözler önüne sermektedir.”

Kanal İstanbul Projesi’ni “İstanbul’a karşı işlenen bir suç” olarak nitelendiren CHP İstanbul Kent Hakları İzleme Kurulu, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İstanbul’un hayati önemdeki Sazlıdere ve Terkos gibi su kaynaklarını yok edecek. Marmara denizini ağır bir kirlilikle karşı karşıya bırakacak. Yaklaşık 2 milyar metreküp hafriyatla kıyı yapısını ağır şekilde bozacak. Maliyeti ise tamamen halkımızın üzerine yıkılacak bu akıldışı proje asla kabul edilemez. İstanbul yeni bir ihaneti daha kaldıramaz. İktidar Kanal İstanbul inadından vazgeçmelidir.”