İL BAŞKANI KAFTANCIOĞLU: SALDIRILAR DEVAM EDERSE MİSLİYLE KARŞILIK VERECEĞİZ  
06.06.2018
2271
Yazı Boyutu: A- A+

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, İstanbul’da birçok ilçesinde partisinin bayraklarının kesilmesine sert tepki gösterdi. Kaftancıoğlu yetkilileri göreve çağırdığı açıklamasında “İstanbul’da partimize yönelik saldırıların devam etmesi halinde CHP örgütü olarak biz de kendi önlemlerimizi alacak ve misliyle karşılık vereceğiz” dedi.

24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala iktidarın muhalefet partilerine yönelik şiddete varan baskıları devam ediyor. İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde her gün muhalefet partilerinin görevlilerine ya da standlarına fiziki saldırılar yapılıyor. İstanbul’da da önceki gece CHP’nin caddelerde asılı tüm bayrakları bulundukları yerden koparılıp atılırken; Sultanbeyli’de de seyir halindeki bir seçim aracının camına taş atıldı. CHP, İstanbul’un birçok ilçesinde konuyla ilgili emniyete suç duyurusunda bulundu.

Sistematik bir şekilde gerçekleştirilen saldırıları CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu da sert bir açıklamayla kınadı ve yetkilileri göreve çağırdı. İktidar mensuplarının mafyavari yöntemlere başvurduklarını kaydeden Kaftancıoğlu, “Muhalefet partilerinin bayraklarının kesilmesi yönünde kamu gücünü de kullanarak talimat verenleri son kez uyarmak istiyoruz: Seçim kampanyaları demokratik, adil ve eşit bir ortamda barış içerisinde gerçekleştirilmelidir. Partimize yönelik yapılan bu çirkin saldırıları şiddetle kınıyor; suçluların bir an önce yakalanmasını ve yargıya teslim edilmesini istiyoruz. Bu tarihten itibaren İstanbul’da partimize yönelik saldırıların devam etmesi halinde CHP örgütü olarak biz de kendi önlemlerimizi alacak ve misliyle karşılık vereceğiz” dedi.

CHP’li Kaftancıoğlu yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Seçim kampanyamız kapsamında İstanbul’un ilçelerinde astığımız bayraklar 4 Haziran Pazartesi gece yarısından sonra bulundukları yerlerden kesildi. Partimize yönelik sistematik bir biçimde gerçekleştirilen bu saldırıya yetkili kurumlar seyirci kaldı.

Seçim süreci şu an siyasi partiler arası bir yarış olmaktan çıkmıştır. Her partiye eşit mesafede olması gereken yetkili kurumlar bugün tek bir partinin, tek bir adamın muhalefete karşı kullandığı bir silaha dönüşmüş durumdadır. Devlet gücüyle, devlet olanaklarıyla iktidarını korumak isteyen mafyavari yöntemlere başvuran bir siyasi yapıyla karşı karşıyayız. Devletin tüm kaynaklarını kendi seçim kampanyası için kullanan iktidar sahipleri, muhalefetin sesini kısmak için kamu gücünü kullanmaktan da geri durmamaktadır. Sadece Cumhuriyet Halk Partisi değil diğer muhalefet partileri de her gün benzer saldırılara maruz kalıyor. Bu böyle gitmeyecek.

Seçim sürecinin eşit, adil ve hakkaniyetli koşullarda gerçekleştirilmesi amacıyla İstanbul Valiliği, kaymakamlıklar, güvenlik güçleri ve tüm partilerin temsilcilerinin katıldığı toplantılar yapılmıştır. İktidar partisi mensupları bu toplantılarda alınan hiçbir karara uymazken; muhalefet partilerine yönelik engellemelerin devam ettiğini görüyoruz.

Muhalefet partilerinin bayraklarının kesilmesi yönünde kamu gücünü de kullanarak talimat verenleri son kez uyarmak istiyoruz: Seçim kampanyaları demokratik, adil ve eşit bir ortamda barış içerisinde gerçekleştirilmelidir. Partimize yönelik yapılan bu çirkin saldırıları şiddetle kınıyor; suçluların bir an önce yakalanmasını ve yargıya teslim edilmesini istiyoruz. Bu tarihten itibaren İstanbul’da partimize yönelik saldırıların devam etmesi halinde CHP örgütü olarak biz de kendi önlemlerimizi alacak ve misliyle karşılık vereceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”