Kaşıkçı Cinayeti ile ilgili araştırma komisyonu kurulmalı  
30.10.2018
1288
Yazı Boyutu: A- A+

CHP İstanbul Uluslararası İlişkiler Komisyonu, Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili basın açıklaması yaptı. İktidarın cinayetin üzerini örtmeye çalıştığını söyleyen komisyon konuyla ilgili Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

CHP İstanbul Uluslararası İlişkiler Komisyonu’nun gerçekleştirdiği basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na giriş yaptığı 2 Ekim 2018 tarihinden beri kendisinden haber alınamayan Washington Post Yazarı Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın korkunç bir cinayete kurban gittiği ortaya çıktı. 

Kaşıkçı’nın akıbetinin öğrenilmesi adına yaklaşık 3 haftadır somut hiçbir adım atılmayarak olay adeta örtbas edilmeye çalışıldı. Kamuoyunda Kaşıkçı’yı öldürenlerin ellerini kollarını sallayarak ülkemizden ayrılmaları ise Türkiye’yi uluslararası toplum karşısında daha da zor bir duruma sürükledi.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı olayının gerek evrensel insan hakları açısından, gerekse de basın özgürlüğü ilkeleri açısından kabul edilemez olduğu açıktır. Ülkemizde gerçekleştirilen bu korkunç ölüm bir arbededen ziyade planlı bir cinayetin tüm şüphelerini taşımaktadır. Hali hazırda Kaşıkçı’nın cenazesinin ortada olmaması ve onu öldürenlerin yakalanmaması çok vahim bir durumdur. Bu olayın örtbas edilmemesi için gereken soruşturma yapılmalı ve olayla ilgili Meclis’te araştırma komisyonu kurulmalıdır.

CHP İstanbul Uluslararası İlişkiler Komisyonu olarak ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyada basın özgürlüğüne ve yaşam hakkına yönelik saldırılara karşı olduğumuzu belirtir; Cemal Kaşıkçı Cinayeti’ne ilişkin sürecin yakından takipçisi olmaya devam edeceğimizi kamuoyuna bildiririz.