CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, GAZETECİ, YAZAR, RESSAM FİKRET OTYAM İÇİN ÇANKAYA ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ’NDE DÜZENLENEN CENAZE TÖRENİNDE KONUŞTU (11 AĞUSTOS 2015)  
11.08.2015
15092
Yazı Boyutu: A- A+
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gazeteci, Yazar, Ressam Fikret Otyam için Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen cenaze törenine katılarak bir konuşma yaptı.

Törene, CHP’yi temsilen Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ile Genel Başkan Baş Danışmanı Rasim Bölücek de katıldı.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu: “Fikret Otyam, hep üretti, hep öğretti. Kalemi ve fırçası elinde öldü. Yaşamı, duruşu, yazı ve kitapları, tablolarıyla hepimize yol gösterdi, örnek oldu. “

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden sanatçı Fikret Otyam için Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen törene katıldı.Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun törende yaptığı konuşma şöyle:

“Sevgili dostlar,


Fikret Otyam hepimizin öğretmeniydi. Dostluğundan, ağabeyliğinden derin haz ve büyük gurur duyduğum sanat ve kültür insanıydı Fikret Otyam. Genç yaşta Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan röportajları sütunlara sığmayınca kitaplara aktardığı Doğu ve Güneydoğu hikayeleri hepimiz için bilgi ve ışık kaynağıydı. Kaleminin yetmediği yerde palet ve fırçasına sarıldı. Gördüklerini, yaşadıklarını yazı diliyle anlatmak kadar resmetmeyi de denedi ve hakkıyla becerdi. 40 yıldır şeker, 20 yılı aşkın böbrek hastası olduğunu bildiğim Fikret Otyam, son nefesine kadar yaşam enerjisini yitirmedi. Hep üretti, hep öğretti. Kalemi ve fırçası elinde öldü. Yaşamı, duruşu, yazı ve kitapları, tablolarıyla hepimize yol gösterdi, örnek oldu.

Tıpkı 50 yıl önce Fikret Otyam’ın fotoğraf sergisini gezen ve anı defterine kısa bir not düşen rahmetli CHP Genel Başkanı İsmet İnönü’nün de hakkını teslim ettiği gibi. Hepimizin Fikret Otyam’dan öğrenecekleri vardır. Bakın ne diyordu İnönü: “Otyam’ın sergisini gezdik, bir çift kitap okur gibi çok şey öğrendik.” Özellikle genç kuşakların Fikret Otyam’ın vatan ve cumhuriyet sevgisini örnek alması umuduyla, kendisine rahmet ailesi ve yakınlarına sabırlar diliyorum. Nur içinde yatsın diyorum.

Fikret Otyam’ı lise yıllarında tanıdım. Rahmetli babam Cumhuriyet gazetesi okurdu. Onun röportajlarıyla Anadolu’yu tanıdım. Onun röportajlarıyla Anadolu insanını öğrendim. Bir fotoğraf makinasıyla çektiği fotoğrafların bazıları yansıda yansıtıldı. O fotoğrafları ilk kez Türkiye bu kadar güzel görüyor. Acıyı, kederi, hüznü onun fotoğraflarıyla, onun kalemiyle, onun röportajlarıyla öğrendik. Gerçekten de O hepimizin öğretmeniydi. Ondan çok şey öğrendik.

Son kez onunla İstanbul’da, Maltepe’de, Maltepe Belediye Başkanımızın başlattığı, daha doğrusu öncülüğünü yaptığı ve bir vakıf toplantısı dolayısıyla birlikteydik. Hayatında bir hayat adamı olduğunu, hayatında çok şeyleri yaşadığını ve bizlere öğrettiğini, topluma görevini yaptığını biliyordu ve bunun huzuru içindeydi. O’nu kaybetmek gerçekten benim açımdan da çok büyük bir acı ve hüzündür. O’nu uzun yıllardır tanıyorum. Fotoğraflarıyla, röportajlarıyla, yazılarıyla, resimleri tablolarıyla uzun süredir tanıyorum.

Allah rahmet eylesin diyorum. Hepimizin, sanat camiasının başı sağolsun diyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.”