CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİT POLİS FETHİ SEKİN PARKI’NIN AÇILIŞINI YAPTI  
04.02.2017
30270
Yazı Boyutu: A- A+
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİT POLİS FETHİ SEKİN PARKI’NIN AÇILIŞINI YAPTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Adliyesi’ne yönelik terör saldırısını önleyip şehit olan polis memuru Fethi Sekin ile mübaşir Musa Can’ın adlarının verildiği cadde ve sokak ile Şehit Fethi Sekin Parkı’nın açılışlarını yaptı. Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada şehitlere sahip çıkılmasını, unutturulmamasını istedi.

HEPİMİZ GÖĞSÜMÜZÜ SİPER ETMEYE HAZIRIZ

Şehitleri yaşatmanın, onları anmanın ortak görev olması gerektiğini söyleyen ve terörün yılgınlık yaratmak istediğini vurgulayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yılgınlık yaratırız, bıktırırız, istediklerimizi kabul ettiririz diyorlar. Ama o hainler şunu bilmiyorlar. Türkiye Cumhuriyeti sıradan bir devlet, onu kuranlar sıradan insanlar değil, ölümü göze aldılar. Sınırlarımız, cetvelle, pergelle çizilmedi. Sınırlarımızda binlerce şehidimizin kanı vardır. Gazilerimiz vardır. Şiddet ve terör nereden, kimden gelirse gelsin, hepsinin önünde göğsümüzü siper etmeye hazırız. Bu ülke için, vatanımız, çocuklarımız için bu mücadeleyi yapacağız. Terör kimden ve nereden gelirse gelsin bu bizim ortak vatan görevimizdir" dedi. 

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Şehit Polis Fethi Sekin Parkı açılışında yaptığı konuşma şöyle: 
Tören öncesinde, saldırıdan sonra yaşananların anlatıldığı kısa filmin gösterimini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Törenden önce kısa film izledik. Terör örgütünün uzun namlulu silahlarla saldırdıklarını, silah seslerini duyduk. O silah seslerinin bir benzerini Artvin’de yaşadım, en öndeki araçta bulunan askerimiz şehit oldu. Sevgili İzmirliler, İzmir’in bir özelliği var. Anadolu’nun her ilinden insanlar buraya gelir ama hiç kimse kendisini yabancı hissetmez. İzmir’in böyle bir güzel özeliği var. Fethi Sekin Elazığlı’dır. Ben de Elazığ Ticaret Meslek Lisesi’nin ilk mezunuyum. Gakkoş sözünün ne kadar önemli olduğunu orada öğrendim. Fethi Sekin sadece Elazığlı değil, bütün Türkiye’nin gakgoşudur. O müdahale yapmasıydı belki çok sayıda insan hayatını kaybedecekti. Ama o gözünü kırpmadan ölüme koştu. Acı olayların olmasını önledi. Musa Can dışarıda neler oluyor diye baktığında teröristlerin sıktığı kurşunla hayatını kaybetti. Her iki şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum. Onlar bu ülkenin sevdalıları onlar gözlerini kırpmadan ölüme gitmeyi seçtiler" dedi.

POLİS VE ASKERLER İÇİN KONUŞTU


"Birkaç sözüm de polislerimiz için" diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bizler düğünlerimizi, derneğimizi, mitingimizi yaparız. Zaman zaman koştururuz, birbirimizle kavga ederiz. Ama hiç kimsenin unutmaması gereken bir şey var. Polislerimiz 24 saat görev başındadır. Biz evimizde uyuruz, onlar görev başındadır. Polislerimiz farklı insan değil, kimimizin babası, dayısı, amcası, bu milletin parçasıdır. Bunu İzmir’de söylemenin farklı anlamı olduğuna da inanıyorum. Polise sıkılan her kurşun, millete sıkılan kurşundur. Askere sıkılan her kurşun millete sıkılan kurşundur. Polislerin zor koşullarda görev yaptığını da biliyorum. Her birimizin ailesinde polis vardır, benim de ailemde polisler oldu. Bu zor şartlarda görev yaptıklarını biliyorum. Onlar bizim güvenliğimizi sağlamak için görev başındadırlar. Onların haklarını tam ödüyor muyuz? İtiraf ediyorum, haklarını tam ödemiyoruz. Ama ödememiz gerekir. Zor şartlarda görev yapıyorlar. Askerlerimizi alın eksi 35 derecede terörle mücadele ediyorlar. Adam boyu kar var ama onlar biz Hakkiri’de, Edirne’de rahatça dolaşalım diye terörle mücadele ediyorlar. Askere polis herkese şükran borçluyuz" diye konuştu.

"ŞEHİTLERİMİZİ UNUTMAYALIM"

Şehitleri sonsuzluğa uğurladıklarını ama onların isimlerini sonsuza kadar yaşatacaklarını da söyleyen Kılıçdaroğlu, "Sizlerden tek isteğim, şehitlerimizi unutmayın. Onlara gerekli değeri yeteri kadar vermiyoruz. İngiltere’de şehit yakını ya da gazi, mağazaya girdiği zaman hemen şehit yakını mağazamızı ziyaret etti, gazimiz mağazamızı ziyaret etti diye anons edilir. Şehitlerimizi kucaklıyorum. Hepimiz minnet borçluyuz. Burada rahat konuşup sohbet ediyorsak, İstiklal Marşı’ndan önce ve sonra saygı duruşunda bulunuyorsak, bizim güvenliğimizi sağlayan polis ve askerlerimiz sayesinde. Polis deyince tek başına bir kavram ama onlara devlette olması gereken liyakatle çalışıyorlar. Bakıyorsunuz olay yeri, terörle mücadele polisleri var. Hayatın her alanında bir sorun çıktığında onlar koşa koşa gelir, sorunu çözmeye çalışırlar. Bu parkı açan Büyükşehir Belediye Başkanımız başta olmak üzere bizi onurlandıran şehitlerimizin yakınlarına yürekten şükranlarımız sunuyorum. Bence şehitlerimiz İzmir’i, bütün Türkiye’yi onurlandırdı. Biz onların onurunu ve gururunu yaşatacağız. Bu bizim temel görevimizdir. Hep birlikte teröre karşı onurlu duracağız. Onurlu duruşumuzu sergileyeceğiz. İzmir’e yakışan toplantı yaptık, güzelliği hayata geçirdik. Şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından sonra, parkın açılış kurdelesi kesildi. Sonra da Fethi Sekin’in park girişindeki fotoğrafı açıldı.