CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN İZMİR’DE AHMET PİRİŞTİNA ARABALI YOLCU GEMİSİNİN HİZMETE ALINMASI TÖRENİNDE YAPTIĞI KONUŞMA - ANAYASA’NIN İLK DÖRT MADDESİNİN NESİNİ DEĞİŞTİRECEKSİNİZ, ÇIKIN ŞUNU MİLLETE ANLATIN (12 MART 2016)  
12.03.2016
41900
Yazı Boyutu: A- A+
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU İZMİR’DE:

-ANAYASA’NIN İLK DÖRT MADDESİNİN NESİNİ DEĞİŞTİRECEKSİNİZ, ÇIKIN ŞUNU MİLLETE ANLATINİzmir Büyükşehir Belediyesi, 15 yeni yolcu gemisinden sonra sipariş verdiği 3 arabalı yolcu gemisinden ikincisini de körfezle buluşturdu. Görevi başında yaşamını yitiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın adı verilen yeni araba vapuru, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı törenle Üçkuyular İskelesinde hizmete alındı. Törene CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel, CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır ve Ahmet Piriştina’nın eşi Mine Piriştina, oğlu Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ve eşi, kızı Zeynep Piriştina, ilçe belediye başkanları, CHP İlçe başkanları ve partililer katıldı.Tören de konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Parlamento da tek bir CHP’li bile kalsa bu değişiklerin hiçbirini parlamentodan geçiremeyecekler. Bunun mücadelesini vereceğiz. Bu size olan inancımızdan kaynaklanıyor. Bu millete güveniyoruz" dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşması özetle şöyle:

SİYASİ İKTİDARI ORTADOĞU BATAKLIĞI KONUSUNDA UYARDIM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu AKP Hükümeti’nin Suriyeli göçmenler politikası ve yeni Anayasa ile ilgili yaklaşımını eleştirdi. İzmir’in Suriyelilerin son dönemde Avrupa’ya geçiş kapısı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, Basmane semtinden geçerken Suriyeliler gördüğünü söyledi. Kılıçdaroğlu, “Burası büyük insanlık dramlarının yaşandığı bir bölge oldu. Sahile vuran çocuk cesetleri, ölümü göze alarak modern dünyaya gitmek isteyen Suriyeliler, Pakistanlılar, Afganistanlılar var. Siyasi iktidarı defalarca Türkiye’yi Orta Doğu bataklığına sürüklememeleri, ülkeye hayır getirmeyeceği konusunda uyardım" dedi.

ATATÜRK VE İSMET PAŞA ÖRNEĞİ

Ortadoğu konusunda siyasi iktidara bir örnek de verdiğini belirten Kılıçdaroğlu, Atatürk ve İsmet Paşa’nın uzun süre Libya, Filistin ve Yemen’de görev yaptığını, Orta Doğu’yu çok iyi bildikleri için genç Türkiye Cumhuriyeti’ni kurunca Orta Doğu’nun iç işlerine asla dokunmadıklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Arap dünyası ile iyi geçindiler. Orada demokrasi yok, demokrasi götüreceğim diye özel çaba göstermediler. Saygı duydular. Arap dünyası da Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk’ü örnek aldı. Kendi ülkelerinde cumhuriyetleri kurdular. Arap ülkeleri Türkiye’ye özendi. Bunlar geldiler, Türkiye Orta Doğu bataklığına sürüklendi" dedi.SANKİ BAŞBAKAN DEĞİL DE TAHSİLDAR MEMURU

Kılıçdaroğlu bugün 2.5 milyon göçmenin Türkiye’den batıya geçmemesi için pazarlıklar yapıldığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Ayıp olan, bir insanın yaşamı para bağlamında pazarlık konusu olamaz. Sayın Ahmet Davutoğlu, Avrupa’ya giden Suriyeliler ülkemizde kalsın, 3 milyar euro alacak. Birisi de ’parayı almadan’ sakın gelme diyor. Sanki adam başbakan değil de kaçak sarayda oturan zatın tahsildar memuru. Böyle bir anlayış olamaz. Kabul etmiyoruz. Batılılar bize ’3 milyar euro verelim Suriyeliler, Pakistanlılar, Afganistanlıları burada tutun. Sonra 3 milyar euro daha veririz’ diyor. Biz de diyoruz ki ’ 6 milyar euro’yu biz ödeyelim, onların tamam sizde kalsın’ diyoruz" dedi.

İNSAN HAYATI PAZARLIK KONUSU YAPILAMAZ


AB Temel Haklar bildirgesinde göçmenlerin hayatının pazarlık konusu yapılamayacağının, insan hayatının pazarlık konusu yapılamayacağının yazılı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Bunlar pazarlık konusu yaptılar. Buna ’Kayseri pazarlığı’ diyorlar. Kayserililerden özür diliyorum. Ama Kayserililerin hiçbiri bunun altına imza atmaz. Zeki insanlardır. Neyin karlı olduğunu bilirler. Avrupalılar gönderdikleri göçmen Suriyelilerin karşılığında Türkiye’den göçmen seçecekler. Eğitimli, okumuş göçmenleri seçecekler. Türkiye tampon ülke mi? Yol geçen hanı mı? Yasaları yok mu? Uluslararası anlaşmalara aykırı sözleşmelere atılan imzaları kabul edemeyiz. Herkes aklını başın almalı. Yarın Suriyeliler burada kalırsa ne olacak?" dedi.
Hem siyasi iktidara, hem de Avrupalılara iyi niyetle Suriye’de savaşın bir önce sona ermesi gerektiğini, Avrupa’nın üzerine düşeni yapması gerektiğini söylediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Avrupalılara ’bunun için de elinizi cebinize atmanız gerekir. Suriye yeniden yaşanılacak ülke haline gelmeli. Daha sonra da Suriyelileri hep beraber kendi ülkelerine gönderebiliriz’ dedim. Bizim düşüncemiz budur. Ancak, yine Avrupa’ya gelenleri göndereceklerini söylediler. Peki Suriyelileri anladık. Pakistan ve Afganistanlıları niye bizim ülkemize gönderiyorsunuz? Kaçak sarayda oturan zat da ’Beni kızdırmayın. Uçağa otobüse binidir Avrupa’ya gönderirim’ diyor. Şimdi de ’insan hayatı pazarlık konusu olur mu’ diyorlar. Asıl sen pazarlık konusu yapıyorsun. Umarım Türkiye bu badireyi atlatır. Suriye’de barışın olması, Suriyelilerin kendi topraklarına güven içinde gitmeler en büyük arzumuzdur" dedi.

İLK DÖRT MADDE VE BAŞKANLIK SİSTEMİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yeni Anayası ve Anayasa komisyonu tartışmasıyla ilgili de konuştu. Son dönemlerde bir Anayasa tartışması olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, CHP’ye “Gelin yeni bir Anayasa yapalım" çağrısı yapıldığını söyledi. Kılıçdaroğlu “Kendilerine net ve açık şekilde, mektup da göndererek, eğer bir anayasa çalışması yapılacaksa şartlarımız olduğunu söyledik. İlk dört madde bizim için tartışılmazdır. Hasan Tahsinlerin iradesiyle oluşmuş maddelerdir. ’Bu ülkeyi kuranların kurucu iradesine dokundurturmayız’ dedik. Başkanlık sistemin kabul etmiyoruz. Parlamenter sistemi güçlendirilecekse masaya oturacağımızı söyledik. Şimdi gelmiş koşul öne sürmememizi Anayasa’nın tamamının yeniden yazacaklarını söylüyorlar" dedi.İLK DÖRT MADDESİNİN NESİNİ DEĞİŞTİRECEKSİNİZ!

Kılıçdaroğlu, konuşmasının bu bölümünde eline Anayasa kitapçığını aldı. İlk dört maddeyi okumak istediğini belirten Kılıçdaroğlu, "İlk madde ’Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir". Bunun nesini değiştirecekler. Türkiye devleti bir cumhuriyettir. Gurur duyuyoruz. Birisinin kulu kölesi değil insanlar" dedi. İkinci maddeyi okuyan Kılıçdaroğlu "Cumhuriyet’in nitelikleri. Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir. Bunun nesini değiştirceksin! 3. Madde. Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı İstiklal Marşı’dır. Başkenti Ankara’dır. Dördüncü madde ilk üç maddeyle ilgili değişilik önergesi verilemeyeceğidir" dedi. CHP’ye hiç bir koşul ileri sürmemelerini, Anayasa yeniden yazacaklarının söylendiğini belirten Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na çağrıda bulundu. Kılıçdaroğlu, "Davutoğlu’na İzmir’den açık ve net çağrı yapıyorum. İlk dört maddenin nesini değiştireceksiniz? Çıkın şu millete anlatın. Ben de anlayayım. İzmirlileri size şöyle bir güvence veriyorum. Parlamento da tek bir CHP’li bile kalsa bu değişiklerin hiçbirini parlamentodan geçiremeyecekler. Bunun mücadelesini vereceğiz. Bu size olan inancımızdan kaynaklanıyor. Bu millete güveniyoruz" dedi.
Siyasal düşünceler farklı da olsa Türkiye’de birlikte bir yaşam olduğunu, ortak paydalarda buluşulması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu demokratik, sosyal hukuk devleti ve Atatürk milliyetçiliğinin olmazsa olmaz olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda, Kurtuluş savaşında mücadele veren her etnik kökenden yurttaşın onur belgesi olduğunu belirtti.

AKP’Lİ BAŞKANLAR İZMİR’DE BELEDİYECİLİK KURSU ALMALI

Bir kentte yaşayanların iyi ulaşım, iyi okul, sağlıklı çevre, parklar gibi istekleri olduğunu, belediye başkanlarının da temel görevlerinin bunları yerine getirmek olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu övdü. Kılıçdaroğlu, "Emin olun eğer kentine bir şeyler yapmak isteyen Türkiye’de iktidar partisinin bir belediye başkanının gelip İzmir’de bir belediyecilik kursundan geçmesi lazım. Bunu CHP’nin Genel Başkanı olarak böbürlenmek için söylemiyorum. Eğer İstanbul metrosunun İzmir metrosunun üç katı, Ankara metrosu İzmir metrosunun iki katına maloluyorsa, İzmir üçte bir fiyatına bunu yapıyorsa bu kursu olmaları zorunluluktur. Bizim başkanlarımızın özelliği her kuruşun hesabını millete vermeleridir. Tüm amaçları kenti ayağa kaldırmaktır. İzmir’in aydınlık kent olduğunu hepimiz biliyoruz. Demokrat, özgür insanların yaşadığı bir kent Fuarlar şehri olabilir. Ama asla unutulmaması gereken gerçek, İzmir demokrat insanların, aydınlık insanların yaşadığı bir kenttir Türkiye’nin neresinden gelirse gelirse gelsin bir süre sonra burada yaşayan kişi kendisini ’Ben İzmirliyim’ diye tanımlar. İzmirli olmak Türkiye’de bir ayrıcalıktır. Bu ayrıcalığı yaratan İzmirlilerdir" dedi. Kılıçdaroğlu, Aziz Kocaoğlu’nun Körfez Projesi ÇED raporunu alamaması konusundaki sorununun takipçisi olacaklarını söyledi.