CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN İZMİR’İN SEFERİHİSAR İLÇESİNDE DÜZENLENEN SODEM TOPLANTISINDA YAPTIĞI KONUŞMA - TÜRKİYE BELEDİYECİLİK TARİHİNDE İLK VE ÖNEMLİ PROJELERİ CHP’Lİ BELEDİYELER YAPMIŞTIR (12 MART 2016)  
12.03.2016
43467
Yazı Boyutu: A- A+
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU:

-TÜRKİYE BELEDİYECİLİK TARİHİNDE İLK VE ÖNEMLİ PROJELERİ CHP’Lİ BELEDİYELER YAPMIŞTIR
İzmir’in Seferihisar ilçesinde yapılan Sosyal Demokrat Belediyeler Birliği (SODEM) toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’de belediyecilik tarihinde ilk ve önemli projeleri CHP’li belediyeler yapmıştır. Üstelik bu projeleri en düşük maliyetle yapmışlardır. Har vurup, harman savurmadan, her kuruşun hesabını vermek gibi geleneksel bir kültüre de sahiptirler.” dedi.
ARTIK KENDİMİZİ ANLATMA ZAMANI

Belediye başkanlarımız, başarılı işler yapıyorlar ama mütevazi kişiliklerinden geniş kitlelere bunu aktarmıyorlar. Bizim dışımızdaki belediyeler bir pire yapıyorlar, onu deve diye satıyorlar ama biz deve yapıyoruz bir pire kadar bile satamıyoruz. Halk nefes almak için CHP’li belediyelerin olduğu yere gider. Tipik bir örnek vereceğim. Köklü tarihi olan Bursa’yı düşünün, başkent Ankara’yı düşünün. Bir de arada Eskişehir var. Turistler, Eskişehir’e gelir. Bir vaha gibi orası, kültür havzasına dönüşmüş durumda. Güzel şeyler yapıyoruz ama yeteri kadar anlatamıyoruz" dedi.
Belediye başkanlarına kentli ne ister sorusunu yönelten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kentli vatandaş, önce der ki ’altyapı sorun olmasın’ bunu ister. Bu sorunun temel sorun olduğu kavramıştır. Ulaşım sorunu olmasın ister. Çevre kirliği olmayan bir kent ister. Kışın yoğun duman sis içinde yaşamak istemez. Doğayı parkı olan güzel bir kent ister. Başka ne ister? kentinin bir kimliği olsun ister. “Ben burada yaşıyorum” demek ister. Ankara Yenimahalle’de yaşıyorsa “Yenimahalleliyim” demek ister. “Ankaralıyım, Eskişehirliyim, İzmirliyim” demek ister. Ona sahip çıkmak ister. Kentin estetik değerlerine dokunulmamasını ister. Eğer bir yerde tarihi eser varsa yapılaşmanın tarihi esere gölge düşürmemesini ister. Tabela kirliliğinin olmadığı bir kent ister. Bunlar kentli olmanın asgari normları. Çocuklarına uygun sosyal yaşam isterler. Kenti kendisine sorulmasını ister. “Ben başkanı seçtim ama o beni dinliyor, bazı projelere beraber karar verdik” der.

VATANDAŞA DANIŞIN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarından halkla iç içe olunmasını ve onlara danışmalarını da isteyip, “Ben hatırlarım kaldırım taşı döşenirken bile kentlilerden fikir alındı. Bunun önemi yokmuş gibi düşünebilir ama halk şunu düşünür “Belediye başkanı benim düşünceme saygı gösteriyor” der, bunu düşünür. Kentli kendisi dışındaki canlılara da saygı ister. Bu bazen bir ağaçtır, bazen bir kedidir. Bunu en çok bizim çocuklarımız söyler, ister. Kentin kendisine değil, bizimle beraber kentte yaşayan canlılara değer vermek zorundayız. Bunlara baktığımız zaman bizim CHP’li belediyeler bir ilke sahiptir. Örneğin ilk toplu konut projesini CHP’li belediye yapmıştır. İlk metroyu CHP’li belediyeler yapmıştır. İzmir’in metro projelerinde kilometre maliyeti İstanbul’un üçte biri, Ankara’nın ise yarısıdır. Bu maliyetlere rağmen, Ankara ve İstanbul beceremedi yapamadı, Ulaştırma Bakanlığı el koymak zorunda kaldı. İzmir tek başına hayata geçirdi. Bu aslında bir CHP’li belediyenin neler yaptığını gösteriyor. Aynı zamanda bizim faaliyetlerimiz de engelleniyor. İlk metrobüs uygulamasını 40 yıl önce Ankara’da CHP’li belediyesi yaptı. Tanzim Satış’ı CHP’li belediyeler hayata geçirdi. CHP’li belediyeler üstelik bu projeleri en düşük maliyetle yapmışlardır. Har vurup, harman savurmadan, her kuruşun hesabını vermek gibi geleneksel bir kültüre de sahiptirler " dedi.KENTLERE ÇAĞDAŞ KİMLİK VERMEK BİZİM GÖREVİMİZDİR


CHP’li belediyelerin, kent rantını rantçıya değil kentliye verdiğini de vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu, “Belediye başkanlarımdan gecekondu bölgelerine kreş açmalarını istiyorum. Orada yoksul kadınlar, çocuklarını getirsin. Onlara her türlü hizmet verilsin. O kadınlara kenti yaşamalı, alışveriş merkezine gidebilmeli, sinemaya gidebilmeli. Denizin kıyısına gidip hayatı yaşayabilmeli. Bütün bunlara bakıldığı zaman CHP’li belediyeler, gerçekten önemli görevler yapıyorlar ama sanki CHP’li belediyeler hiçbir şey yapmıyor gibi algı yaratılıyor. Madem ki hizmet veriyoruz. Başkan olduğumuz yerlerde sürekli oy oranımızı artırıyoruz. O zaman biz halka güven veriyoruz demektir. Şimdi bunu Türkiye sathına yaymalıyız. Sosyal demokrat bir belediye iyi hizmet verir, mutlu hizmetler yaratmak, insanları mutlu kılmak için yola çıkar. Her kuruşun hesabını kendi vatandaşına veren belediyedir. İktidarın baskısını sonuna kadar arkasında hissederler. Bir ara polis basarsa hangi önlemleri alacaksınız diye özel bir bilgi vermiştik. Kendi belediye başkanlarına izni bir günde çıkartıyorlar, bizim belediye başkanlarımıza 3 yıl geçiyor hala çıkmıyor, vermiyorlar. Ama ister versinler ister vermesinler kentleri çağdaş kent haline getirmek çağdaş kimlik vermek bizim vazgeçilmez görevimizdir" dedi.

ORTAK SES ÇIKARMAMIZ LAZIM

Belediye başkanlarına seslenen Kılıçdaroğlu, “Nerede bir ibadethane varsa temizliğini yapın. Halk, ibadetini yaparken güzel temiz alanda ibadet etmek ister. İster cami, cemevi, kilise, havra olsun herkese hizmet verirler ama bunun propagandasını yapmazlar. Vatandaşın yaşam tarzı, kimliğinden, inancından dolayı ayırmazlar. Bütün vatandaşlarını kucaklarlar. Güzel hizmet vermeleri için böyle bir çatı altında örgütlenmeleri ayrıca güzel. Ortak ses çıkarmamız lazım. Belediye başkanımız gitmiş üreticimizin malını toptan alıp okullara dağıtabiliyor. Hem üretici memnun, hem başkanımız önemli bir görev yapıyor, hem de portakalları yiyen öğrenciler mutlu. Bunu yapmak hepimizin görevidir. Bizim yaptığımız görevleri bazen birileri ’biz yaptık’ diye satın alıyor. İzmir Kuş Cenneti’nde, Flamingo Adası yapıyor dünyanın parasını harcıyor belediye, hükümet ’bunu biz yaptık’ diyor, satın alıyor. ’Onlar ’biz yaptık’ diyor. Biz olsak utanırız ama onlar ’biz yaptık’ diyor" dedi.