GAMZE İLGEZDİ, DENİZLİ CEZAEVİNDEKİ İŞKENCE İDDİALARINI SORDU  
11.08.2017
2281
Yazı Boyutu: A- A+
GAMZE İLGEZDİ, DENİZLİ CEZAEVİNDEKİ İŞKENCE İDDİALARINI SORDU

Denizli Cezaevinde işkence iddialarını Meclis gündemine taşıyan İlgezdi "Ailenin iddia ettiği gibi F.D. bir hücre odasında onlarca gardiyan tarafından darp edildiği iddiaları doğru mudur? F.D.’nin vücudundaki kırıklara rağmen doktora sevk edilmediği ve hücre cezası verildiği iddiaları doğru mudur?F.D’nin “şikâyet edeceğim” demesine “Buranın, Başbakanı da, Cumhurbaşkanı da, Müdürü de benim. Kime şikâyet edersen et. Şikâyet edersen buradan ölün çıkar, ceza üstüne de ceza alırsın.” Şeklinde cevap verildiği iddiaları ile ilgili bir soruşturma başlatmayı düşüyor musunuz? Hapishanelerde “Başbakanlık” veya “Cumhurbaşkanlığı” statülerinde çalışan görevliler mi vardır?" diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze İlgezdi’nin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle: 
 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 

Gamze AKKUŞ İLGEZDİ
CHP İstanbul Milletvekili

Cezaevinde 2 oğluna işkence yapıldığını iddia eden bir annenin ifadesine göre; Denizli T Tipi Kapalı Cezaevinde adli suçtan hükümlü olarak bulunan F.D. isimli mahpus, 07.07.2017 tarihinde infaz koruma memurlarınca, “senin hücre cezan var onu yatacaksın” denilerek, koğuşundan alınmıştır. Daha sonra kamerasız odaya götürülen F.D, onlarca görevli tarafından darp edilmiştir.

Annenin ifadesine göre şiddete maruz kalan F.D. kendine geldiğinde, “Sizi şikâyet edeceğim” demiş ve görevliler tarafından “Buranın, Başbakanı da, Cumhurbaşkanı da, Müdürü de benim. Kime şikâyet edersen et. Şikâyet edersen buradan ölün çıkar, ceza üstüne de ceza alırsın.” şeklinde yanıt verilmiştir.

Aile; F.D.’nin vücudunun birçok yerinde morlukların dışında derisinin soyulduğunu, omuz ve kol bölgelerinde ise kırıklar olduğunu buna rağmen doktora sevk edilmediğini iddia etmektedirler.

F.D’nin bu şekilde günlerce hücrede tutulduğunu, telefon görüşmesinde ise “Anne beni öldürecekler, can güvenliğim yok” dediğini, aynı hapishanede kalan ve durumu öğrenen kardeşi İ.D’nin de darp edildiğini aktaran aile, çocuklarının can güvenliğinin olmadığını savcılık ve bakanlığa gerekli başvuru yaptıklarını, ellerinde ses kaydı olduğunu söylemektedir.

Ayrıca darp edilen kardeşlere hücre ve disiplin cezaları verildiği iddia edilmektedir. Bu çerçevede,

1. Denizli T Tipi Hapishanesi’nde mahkûm iki kardeşe işkence yapıldığı iddiaları doğru mudur? Bu konuda herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?
2. Ailenin, savcılık ve BİMER başvurusu ile ilgili herhangi bir işlem yapılmış mıdır?
3. Ailenin iddia ettiği gibi F.D. bir hücre odasında onlarca gardiyan tarafından darp edildiği iddiaları doğru mudur? F.D.’nin vücudundaki kırıklara rağmen doktora sevk edilmediği ve hücre cezası verildiği iddiaları doğru mudur?
4. F.D. en son ne zaman hastaneye sevk edilmiştir? Halen vücudunda kırıklar olduğu iddiaları doğru mudur?
5. Kardeşi F.D.’nin darp edildiğini öğrenen ve aynı hapishanede mahkum İ.D.’nin de darp edildiği iddiaları doğru mudur?
6. F.D’nin “şikâyet edeceğim” demesine “Buranın, Başbakanı da, Cumhurbaşkanı da, Müdürü de benim. Kime şikâyet edersen et. Şikâyet edersen buradan ölün çıkar, ceza üstüne de ceza alırsın.” Şeklinde cevap verildiği iddiaları ile ilgili bir soruşturma başlatmayı düşüyor musunuz? Hapishanelerde “Başbakanlık” veya “Cumhurbaşkanlığı” statülerinde çalışan görevliler mi vardır?