MAHMUT TANAL’DAN EMEKLİLERİ SEVİNDİREN TEKLİF  
13.11.2017
2491
Yazı Boyutu: A- A+

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ AVUKAT MAHMUT TANAL’DAN EMEKLİLERİ SEVİNDİREN TEKLİF

CHP’Lİ TANAL, EMEKLİLERİ DE UNUTMADI:

“EMEKLİLER DÜŞÜK BEDELLE, EN EKONOMİK KOŞULLARDA KONUT ALABİLSİN”

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, emekli vatandaşlarımızın ev alabilmesi için 2985 Sayılı Toplu Konut Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi verdi. Tanal, “Emekli vatandaşlarımızın konut edinebilmesinde, devletimizin bu alanda kendilerine kolaylık sağlaması, düşük bedelle, en ekonomik koşullarda konut edinebilmelerinin yasal olarak düzenlemesi, sosyal devlet ilkesinin gereğidir” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, yıllarca emek vererek, çalıştıktan sonra temel gayeleri emeklilik hayatlarını refah içinde sürdürebilmek olan emekli vatandaşı da unutmadı. Tanal, 2985 Sayılı Toplu Konut Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi verdi. Tanal, Kanun değişikliği teklifi ile Emekli vatandaşlarımızın hiçbir kontenjan ve sayı ile sınırlı olmadan, en ekonomik koşullarda ve en düşük bedelle konut sahibi olmalarını amaçlıyor. Tanal, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Sosyal devlet ilkesi gereğince devletin sosyal adaleti sağlayabilmek için ekonomik hayata aktif müdahale edebilmesi yetkisi bulunmaktadır. Sosyal adaletin sağlanmasında, bireylerin eşit şartlarda ekonomik refahının sağlanmasının gerekliliğine değinmek gerekir. Emekli vatandaşlarımızın konut edinebilmesinde, devletimizin bu alanda kendilerine kolaylık sağlaması, düşük bedelle, en ekonomik koşullarda konut edinebilmelerinin yasal olarak düzenlemesi, sosyal devlet ilkesinin gereğidir. Anayasamızın 5. Maddesi Devletin Temel Amaç ve Görevlerince “kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır” hükmü gereğince, emeklilerimizin en ekonomik koşullarda, düşük bedelle ev sahibi olabilmelidir.”