SEZGİN TANRIKULU: ÇOCUKLARIN “SAVAŞIN KÖTÜ OLDUĞUNU” ÖĞRENMESİNDE NE SAKINCA VAR?  
12.02.2018
1803
Yazı Boyutu: A- A+
SEZGİN TANRIKULU: ÇOCUKLARIN “SAVAŞIN KÖTÜ OLDUĞUNU” ÖĞRENMESİNDE NE SAKINCA VAR?

Sezgin Tanrıkulu: Çocukların “savaşın kötü olduğunu” öğrenmesinde ne sakınca vardır?Çocuklarımızın “barış”, “kardeşlik” gibi olumlu kavramları benimsemesi, öğrenmesi neden sakıncalıdır?

Tanrıkulu, Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sakıncalı bulunarak yasaklanan çocuk oyununu Meclis gündemine taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU
İstanbul Milletvekili

Akhisar’da sahnelenmesi planlanan çocuk oyunu “Çevreci Afacanlar”ın, Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sakıncalı bulunarak yasaklandığı haberleri basına yansımıştır.

Yasaklama kararında, “oyunda yer alan ‘Bilgici’ karakterinin savaş karşıtlığı sözlerinin konuyla alakasız olması” ve “metinde yer alan yaşlı ağacın, şiddet karşıtı sözlerinin çevre kirliliği ile bir ilgisi olmaması” yasaklamaya gerekçe olarak gösterildiği yine basına yansıyan haberler arasındadır.

Eğitim-Sen Akhisar Şubesi’ne gönderilen yazıda, “Ülkemizin içinden geçtiği bu hassas dönemde savaş karşıtlığı gibi siyasal söylemlerin çocuklarımıza sunulmasının sakıncalı olduğuna karar verildiğinden okullarımızda oyun tanıtımı ve afişlerinin asılması uygun görülmemiştir” ifadelerine yer verildiği haberleri basına yansımıştır.

Bu bağlamda;

1.Çocukların “savaşın kötü olduğunu” öğrenmesinde ne sakınca vardır?
2.Çocuklarımızın “barış”, “kardeşlik” gibi olumlu kavramları benimsemesi, öğrenmesi neden sakıncalıdır?
3.Bugüne kadar çocuklara “savaşı”, “öldürmeyi” anlatan bir tiyatro oyunu sakıncalı bulunmuş mudur? Bulunmuşsa, bu oyunlar hangileridir?
4.Son beş yıl içinde Milli Eğitim Bakanlığı ya da İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından sakıncalı bulunan tiyatro oyunlarının illere ve tarihe göre dağılımı nedir?
5.Bahse konu tiyatro oyunlarının isimleri, konuları ve sakıncalı olma gerekçeleri nelerdir?