SEZGİN TANRIKULU: SON 10 YILDA AYM İŞKENCE YAPILDIĞI YÖNÜNDE KAÇ KARAR ALDI?  
13.02.2018
1990
Yazı Boyutu: A- A+
SEZGİN TANRIKULU: SON 10 YILDA AYM İŞKENCE YAPILDIĞI YÖNÜNDE KAÇ KARAR ALDI?

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’a, “Son 10 yıl içinde Anayasa Mahkemesi işkence yapıldığı yönünde kaç karar almıştır?” diye sordu.

Tanrıkulu’nun, Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU
İstanbul Milletvekili


İzmir Kırıklar Cezaevi’nden, Ocak Ayında önce Elazığ T Tipi Cezaevi’ne, ardından Elazığ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’ne nakledilen Süleyman Göksel Yerdut’un, sevk sırasında ve Elazığ’da işkence gördüğü ifade edilmektedir.2013 yılı Haziran Ayında İzmir’de gözaltında alınan Göksel Yerdut’un kolu işkence nedeniyle kırılmış, Savcılığın “kendi kolunu kırdığı” yönündeki iddiasının gerçekçi bulmayan Anayasa Mahkemesi, Ocak Ayı başında Yerdut’a tazminat ödenmesine karar vermiştir.Yerdut, bu kararın ardından cezaevinde maruz kaldığı baskı ve işkenceye karşı 23 Ocak günü açlık grevine başladığını duyurmuş, basında ve sosyal medyada yeralan haberlerde, Yerdut’un sağlık kontrollerinin yapılmadığı, tehdit ve hakaretlere uğradığı belirtilmiştir. Yerdut, açlık grevine başlamasından iki gün sonra ani bir kararla Elazığ’a sevk edilmiştir. Sevk sırasında, çıplak aramaya zorlandığı ve tek kişilik hücreye konulduğu öğrenilmiştir. Cezaevi idaresinin üç kişilik hücrede kalmasına izin vermesi üzerine Yerdut, 26 Ocak günü eylemini sonlandırmıştır.

Bu bağlamda;

1.Süleyman Göksel Yerdut’un İzmir Kırıklar Cezaevi’nde kalmasının ne tür sakıncası bulunmaktadır?
2.Yerdut hangi gerekçelerle önce Elazığ T Tipi Cezaevi’ne ardından Elazığ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’ne sevk edilmiştir?
3.Yerdut’a Anayasa Mahkemesi’nin kararından sonra özellikle baskı uygulandığı ve cezaevinden sevk edildiği iddiası doğru mudur?
4.Yerdut’un işkence gördüğüne ilişkin açıklamaları nedeniyle soruşturma açılmış mıdır? Açılmamışsa, gerekçesi nedir?
5.Yerdut’un 2013 yılında işkence görmesine ilişkin soruşturma hangi aşamadadır?
6.Türkiye genelinde illere göre son 10 yılda kamu görevlilerinin yaptığı işkence ve kötü muameleye ilişkin kaç suç duyurusu takipsizlik ya da kovuşturmaya yer olmadığı kararıyla sonuçlanmıştır?
7.Bu soruşturmaların illere ve tarihlere göre dökümü nedir?
8.Son 10 yıl içinde Anayasa Mahkemesi işkence yapıldığı yönünde kaç karar almıştır?
9.Son 10 yıl içinde kamu görevlilerinin yaptığı işkence ve kötü muamele nedeniyle kaç dava açılmıştır? Davaların illere ve tarihlere göre dökümü nedir?
10.Son 10 yıl içinde sonuçlanan işkence ve kötü muamele davalarından sonuçlananların illere ve tarihlere göre dökümü nedir?
11.AKP Hükümetinin “işkenceye sıfır tolerans” politikası sürmekte midir?