SEZGİN TANRIKULU: VARLIK FONU ADI VERILEN FONUN KURULUŞ GEREKÇESI NEDIR?  
06.12.2017
1906
Yazı Boyutu: A- A+

SEZGİN TANRIKULU: VARLIK FONU ADI VERILEN FONUN KURULUŞ GEREKÇESI NEDIR?

Varlık Fonu’nun kesilmesi olası cezaların ödenmesi için kurulduğu iddiası doğru ise aynı özen işçinin, memurun enflasyon farkının altına zam almaması, çiftçinin mazotu ucuza alması, öğretmenlerin atanması ve diğer ülkemizin temel sorunlarının çözülmesinde gösterilecek midir? Hükümet olası cezanın, vatandaşın cebinden çıkmaması için ne tür önlemler alacaktır?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU

İstanbul Milletvekili

Bazı basın kuruluşlarında yer alan haberlere göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde devam eden Reza Zarrab’ın tanık olarak yer aldığı ve Iran’a yönelik ekonomik ambargonun delinmesine ilişkin davada ambargonun delinmesine aracılık ettiği iddia edilen Türk Bankalarına para cezası kesileceği iddia edilmiştir. Nitekim  Amerikan Mahkemesinin daha önce benzer konularda vermiş olduğu cezalar bilinmektedir. Bununla birlikte ülkemizde Varlık Fonu adı verilen ve pek çok kamu bankasının ve şirketlerin yer aldığı ve Sayıştay denetimine kapalı bir fon kurulduğu bilinmektedir.

Bu bağlamda;

1.    Varlık Fonu adı verilen fonun kuruluş gerekçesi nedir?

2.    Varlık Fonu’nun Amerika’da devam eden yargılamada Türk Bankalarına kesilmesi muhtemel cezaları ödemek üzere kurulduğu iddiası doğru mudur?

3.    Varlık Fonu’nun kesilmesi olası cezaların ödenmesi için kurulduğu iddiası doğru ise aynı özen işçinin, memurun enflasyon farkının altına zam almaması, çiftçinin mazotu ucuza alması, öğretmenlerin atanması ve diğer ülkemizin temel sorunlarının çözülmesinde gösterilecek midir? Hükümet olası cezanın, vatandaşın cebinden çıkmaması için ne tür önlemler alacaktır?

4.    Türk Bankalarına Amerika’daki yargılamadan dolayı para cezası kesilmesi durumunda Hükümetinizce alınacak tedbirler nelerdir?

5.    Olası bir cezanın diğer bankalara yansımasını minimal düzeye çekmek için çalışma yapılmakta mıdır?  Bu çalışmalar nelerdir?