TANAL’IN 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI BASIN AÇIKLAMASI  
18.05.2017
3925
Yazı Boyutu: A- A+

CHP MİLLETVEKİLİ MAHMUT TANAL’IN 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI İLE İLGİLİ YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI

Bayramlar milli değerleri ayakta tutma ve her kesimden vatandaşın, ortak değerler etrafında kenetlenerek tarihi bilinci tazeleme günleridir. 19 Mayıs ulusal egemenliğin başlangıç günüdür. 19 Mayıs, işgale uğramış bir milletin kurtuluş mücadelesinin ilk adımıdır. İşgale uğramış bir ulusun bağımsızlığı için attığı ilk adım olan 19 Mayıs gününde yapılan anma etkinliklerini engellemek demek işgalden kurtulma adımında geri adım atmaktan yana olmak demektir. 19 Mayıs etkinliklerini yasaklamak demek Ülke yönetimi başkasına teslim etmeye yani manda ve himayeye karşı durmamak demektir. Bu anlayıştan kurtulmanın ilk adımıdır 19 Mayıs.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bütün ümidim gençliktedir” sözünden yola çıkarak, bütün gençlerimizi ve kendini genç hisseden her bir vatandaşımızı bayramlarımıza ve tarihi bilincimize sahip çıkmaya çağırıyorum. Atatürk’ün de dediği gibi; "Gençler; cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz!"  Sizlerin heyecanı enerjisi, cesareti ile ortak değerlerimize sahip çıkacağız. Ve belleğimizden silinmesine izin vermeyeceğiz.

19 Mayıs etkinliklerini yasaklayan valiler, devletin valiler değil iktidarın, gücün, valisi olmayı seçmiş ve milli değerlerine ihanet etmişlerdir. Özellikle de her milli bayram öncesi önemli siyasi isimlerin hastalanması, nazlanması,  ‘güvenlik’ bahanesiyle yayımlanan valilik yasağı yazıları bizleri anma etkinliklerinden geri durduramaz. Yarın ulu önderimizin Samsun’a ilk adımını coşkuyla kutlayacağız. Ellerimizde bayraklar, getirilen yasakların bizim için bir ehemmiyeti olmadan Gençlik ve Spor Bayramımızı coşkuyla kutlayacağız.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimizin ve tüm ulusumuzun Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, 19 Mayıs 1919’da başlayan büyük yolculuğun 98. Yıl dönümünde başta Atatürk olmak üzere, kurtuluş savaşının tüm kahramanlarına Allah’tan rahmet diliyor, minnet, şükran ve saygıyla anıyorum.