DOĞUŞCAN AYDIN AYGÜN

Ad Soyad :DOĞUŞCAN AYDIN AYGÜN
Telefon :
ÖZGEÇMİŞ

1987 yılında Cumhuriyet Kenti Karabükte doğdum. Orta öğrenim ve lise yıllarında Karabük’te siyasi sürecim başladı. 

2004 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenim görmek için İstanbul'a yerleştim. Spor Yöneticiliği alanında Bahçeşehir Üniversitesi ve FİFA/CİES Enstitüsü ortaklığında yapılan Yüksek Lisans/Sertifika eğitimine katıldım, profesyonel spor yöneticiliği üzerine çalışmalar yaptım. Halen İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde öğrenim hayatıma devam ediyorum. 

2010 yılından itibaren Avukatlık Ofisimi açarak meslek hayatıma devam ettim. Bu süreçte 2911 sayılı yasaya muhalefet sebebi ile kovuşturulan Gezi davaları, 1 Mayıs Davaları gibi toplumsal davalarda avukatlık yaptım. Boğaziçili Öğrenciler ve 3. Havalimanı İşçileri davaları gibi son dönem Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan tüm bireyleri ilgilendiren fikir özgürlüğü ve işçilik hakları ile alakalı davalarda sanık müdafiliği görevini yürüttüm.

Kent suçlarına karşı mücadele kapsamında, Kadıköy İlçesi sınırları içerisinde Özelleştirme Yüksek Kurulunun Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı imar değişikliği kararına karşı hemşehri davalarını avukat olarak yürüttüm.

Kadıköy Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı İmar değişikliği kararı sonrası alanlarından çıkartılmak istenen balıkçıların avukatlığını yaparak ilgili idari kararları iptal ettirdim. Kadıköy bölgesinde kent suçlarına karşı örgütlü mücadele kapsamında hukuk mücadelesi içerisinde aktif olarak çalışmaktayım.

İstanbul’ da CHP Kadıköy Gençlik Kollarında aktif görevlerde bulundum,

2007/2008 yılları arasında CHP Kadıköy Gençlik Kolları Üniversite Örgütlenmesinden Sorumlu İlçe Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum,

2010/2014 yılları arasında CHP İstanbul ve Kadıköy İlçe Hukuk Komisyonunda yer aldım,

2014/2015 CHP Kadıköy Hukuk Komisyonu Başkanı

2014/2015 CHP İstanbul İl Hukuk Komisyonu Yürütme Kurul üyesi 1. Bölge sorumlusu olarak görev aldım,

2015/2017 CHP Kadıköy İlçe Başkan Yardımcısı  ( Seçim işlerinden, tüzük ve azınlık ilişkilerinden sorumlu) olarak görev yaptım,

2018 Ocak itibari ile CHP İstanbul İl Disiplin Kurulu Başkanlığı görevini yürütmekteyim,

2019 Ocak itibari ile CHP İstanbul Hukuk Komisyonu Başkanlığı görevini yürütmekteyim,

24 Haziran Seçimleri öncesi kurulan CHP İstanbul İl Seçim Yürütme Komisyonu üyesi olarak İstanbul genelinde avukat örgütlenmesini organize ettim,

2014 yılından itibaren Kadıköy İlçe Seçim Kurulu CHP'li üye olarak görev yürütmekteyim,

2004 yılından beri Çocuk Hakları aktivisti olmakla beraber Şiddeti Önleme ve Rehabilitasyonu Derneği üyesi olarak bu alanda bilimsel kongrelere katılım sağlamaktayım,

2006 yılında Türkiye’nin ilk Çocuk Hakları Kulübünü Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi bünyesinde çalışma arkadaşlarım ile birlikte kurduk ve çalışmalar yürüttük,

2006-2008 yılları arasında Yeldeğirmeni Projesi kapsamında Kadıköy’de Sokakta Yaşayan Çocuklar ile gönüllü rehabilite çalışmaları yürüttüm,

2010 Eylül ayında Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan İstanbul Barosu   Avukatları olarak referandumda HAYIR talepli yayınlanan "AVUKATLAR HAYIR DİYOR" bildirisi imzacısyım.

2015 Şubat ayında yayınlanan, Aralık 2015'te Paris'te toplanacak olan BM İklim Değişikliği Sözleşmesi Taraflar Konferansı (COP21) öncesi dünya halkalrını mücadeleye çağrı talebi ile yayınlanan "İklim İiçin Bende Varım!" kampanyası imzacısyım.

2012-2014 yılları arasında Türkiye Hentbol Federasyonu Disiplin Kurulu Y. Üye,

2012-2014 yılları arasında Türkiye Bİlardo Federasyonu Dİsiplin Kurulu Y. Üye,

2014-2015 yılları arasında Avukatlar Sendikası Genel Sekreterliği,

2009/2010 yıllarında İstanbul Barosu Stajyer Avukatlar Komisyonunda Başkan Yardımcılığı,

2010/2012 İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi Yürütme Kurul Üyesi,

2010/2012 Maltepe Kaymakamlığı Çocuk Hakları Komisyonu İstanbul Barosu Temsilcisi,

2010 yılından itibaren Önce İlke Çağdaş Hukukçular Grubu üyesi,

2018 Haziran tarihinde Bölgesel Göç Analizi ve Kalkınma – Göç Etkileşiminin Değerlendirilmesine Yönelik Bölgesel Paydaş Çalıştayları ve İstişare Toplantıları/ TR10 İstanbul Bölge Çalıştayı – ICMPD/Göç İdaresi Genel Müdürlüğü/İsviçre Federal Göç Müsteşarlığı - Kadıköy Kent Konseyi temsilcisi olarak katılım sağladım.

2016 Mart tarihinde International Republican Institute (İRİ) düzenlediği “Good Governance in Public and Private Sector; Where Does Turkey Stand?” toplantısına CHP'li temsilci olarak katılım sağladım.

12 Eylül 2015 tarihinde Risk Altındaki Çocuklar Çalıştayı – Kadıköy  - Şiddeti Önleme ve Rehabilitasyonu Derneği temsilcisi olarak katılım sağladım.

2018 yılından itibaren kozmopolitik.com.tr de köşe yazısı yazmaktayım.

Yayınlar

-Şiddetin Önlenmesinde Yerel Yönetimlerin Yeri: Melbourne Modelinden Kadıköy Modeline,

Ulusal Şiddeti Anlamak Kongresi - Kasım 2015

-Şiddetin Anatomisi: Failden Mağdura Toplumsal Sorumluluk,

3. Ulusal Şiddeti Anlamak Kongresi – Mart 2018

 

 

MESAJ GÖNDERİN

Tüm soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki form yardımı ile bize iletebilirsiniz. Konu hakkındaki cevap, vermiş olduğunuz e-posta adresine gönderilecektir.

İletişim Formu