Büyükçekmece’de muhtarlara “Kanal İstanbul” tehdidi  
CHP’li Kaftancıoğlu: - Atanmış memurlar, seçilmiş muhtarlarımızı tehdit edemez - Kanal İstanbul bir cinayet projesidir.
28.12.2019
1189
Yazı Boyutu: A- A+
Büyükçekmece’de muhtarlara “Kanal İstanbul” tehdidi

CHP’li Kaftancıoğlu:

- Atanmış memurlar, seçilmiş muhtarlarımızı tehdit edemez
- Kanal İstanbul bir cinayet projesidir. Halkla da bilimle de inatlaşmayın

Büyükçekmece Kaymakamlığı, İstanbul Valiliği’nden aldığı talimatla 18 mahalle muhtarına Kanal İstanbul projesiyle ilgili olumsuz yorumlarda bulunmamaları gerektiği yönünde tehdit içeren bir uyarıda bulundu. Duruma tepki gösteren CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, “Atanmış memurlar seçilmiş muhtarlarımızı tehdit edemez. Halkla da bilimle de inatlaşmayın. Kanal İstanbul projesi İstanbul’u yok etmek için yapılan bir cinayet projesidir” dedi.

Büyükçekmece’deki mahalle muhtarları tarafından paylaşılan bilgiye göre kaymakamlık yazı işleri müdürlüğü yetkilileri, telefonla aradığı muhtarlara “Kanal İstanbul ile ilgili sosyal medyada olumsuz paylaşımlar yapmayın, itiraz dilekçesi vermeye sakın gitmeyin. Siz devletin temsilcilerisiniz” dedi. Kaymakamlık yetkilileri, 18 mahalle muhtarıyla yaptıkları telefon görüşmelerinde bu uyarıyı İstanbul Valiliği tarafından kendilerine verilen talimat gereği yaptıklarını da ifade etti. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, “Bir kişi ve çevresindeki yandaş bir grubun kişisel menfaatleri amacıyla ortaya attığı Kanal İstanbul Projesi’nin meşru olmadığı apaçık ortada. Projeden haksız rant elde etme hayali kuranlar dışında hiç kimseye faydası olmayan projeyi bu tür tehditlerle de baskılarla da hayata geçirmenize izin vermeyeceğiz” dedi. 

İstanbulluların her türlü engellemeye rağmen haklarını savunmaya devam edeceğini vurgulayan Kaftancıoğlu, muhtarlara yönelik tehdit içeren uyarılara tepki gösterdi. Kaftancıoğlu, “Atanmış memurlar seçilmiş muhtarlarımızı tehdit edemez. Seçilmişlere yönelik baskılarla demokrasi üzerinde vesayet, halk üzerinde tahakküm kurmaktan vazgeçin. Halkla da bilimle de inatlaşmayın. Kanal İstanbul projesi defalarca kez ihanet ettiğiniz İstanbul’u İstanbul’u yok etmek, katletmek için yapılan bir cinayet projesidir. İstanbullular da onların oylarıyla seçilen muhtarlar da doğruyu söylemekten, halka rağmen kişisel menfaatleriniz için katletmek istediğiniz bu kenti savunmaktan vazgeçmeyecek” diye konuştu.