CHP’DEN ’ÇOCUK İSTİSMARINA HAYIR’ EYLEMİ...  
23.02.2018
1100
Yazı Boyutu: A- A+

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu,  "Son 10 yılda hızla artan çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarına karşı acil önlem alınmasını istiyoruz"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı tarafından, çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarına dikkat çekmek ve toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla, Rumeli Hisarı Sahili’nde düzenlenen eylemde "Sesimi duy" yazılı siyah renkli binlerce balon gökyüzüne bırakıldı.  CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun önderliğinde, belediye başkanları ve milletvekillerinin katılımıyla düzenlenen eyleme il ve ilçe teşkilatı yöneticileri ile partililerden oluşan kalabalık bir grup destek verdi.  "Çocuk istismarına dur de!" yazılı büyük bir pankart açan CHP’li grup, sık sık "Susma haykır istismara hayır" sloganları attı.

 CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu,
"Son 10 yılda hızla artan çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarına karşı acil önlem alınmasını istiyoruz"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı tarafından, çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarına dikkat çekmek ve toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla, Rumeli Hisarı Sahili’nde düzenlenen eylemde "Sesimi duy" yazılı siyah renkli binlerce balon gökyüzüne bırakıldı.
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun önderliğinde, belediye başkanları ve milletvekillerinin katılımıyla düzenlenen eyleme il ve ilçe teşkilatı yöneticileri ile partililerden oluşan kalabalık bir grup destek verdi.
"Çocuk istismarına dur de!" yazılı büyük bir pankart açan CHP’li grup, sık sık "Susma haykır istismara hayır" sloganları attı. Eyleme denizden destek veren bazı teknelere asılan "Çocuk susar sen susma, istismara sessiz kalma" yazılı pankartlar da dikat çekti.

BOĞAZI SİYAHA BÜRÜYEN BALONLAR
Çocuklara yönelik istismara dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla CHP’liler hem denizden hem karadan gökyüzüne binlerce siyah renkli balon bıraktı. ’Sesimi duy’ yazılı balonlar, denizde teknelerden, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerindeki partililere ait araçlardan ve sahilde bulunanların eş zamanlı olarak uçuruldu. Gökyüzü, uçurulan balonlarla bir anda siyaha büründü.
Canan Kaftancıoğlu, eylemin ardından bir basın açıklaması yaptı. Son dönemde Türkiye’nin dört bir yanında gelen çocuk istismarı haberleri nedeniyle sarsıldıklarını kaydeden Kaftancıoğlu, "İstismar toplumsal hayatın her alanına sirayet etmiş durumda. Artarak yaşanan vakalar kanımızın donduğu, bunun insanlıkla yakından uzaktan ilişkisi yok dediğimiz korkunçluktadır" diye konuştu.

"ÇOCUK İSTİSMARI SON 10 YILDA 7 KAT ARTTI"
Canan Kaftancıoğlu, son 10 yılda çocuk istismarının tam 7 kat arttığını, 300 bin istismar vakası yaşandığını aktardı. Kaftancıoğlu, "Ülkemizde 181 binin üzerinde gelin edilmiş çocuk var. Dini nikahlar nedeniyle gerçek sayı bunun çok üzerindedir. Çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarında Türkiye, dünyada 3’üncü sırada. Onlar yazmasa da söylemese de biz her yerde söyleyecek ve susmayacağız" dedi.

 

"CEZA BİR KISAS YA DA İNTİKAMI DEĞİL, ONARICI VE CAYDIRICILIĞI HEDEFLEMELİDİR"
Çocuk tecavüzünün toplumsal ve ekonomik nedenlerle yakından ilişkili olduğunu ifade eden Kaftancıoğlu, şunları söyledi:
"Devletten en büyük beklentimiz geleceğimiz olan çocuklarımızı koruma ve kollamasıdır. Hukuki yaptırımların ağırlaştırılmasını elbette öneriyoruz. Ama verilecek ceza bir kısas ya da intikamı değil, onarıcı ve caydırıcılığı hedeflemelidir. Verilen ceza ne kadar ağır olursa olsun toplum vicdanını rahatlatacak ama yeni cinayet ve tecavüzlerin gerçekleşmesini engellemeyecektir. Yaşanmış olaylar için etkin, caydırıcı ve onarıcı hukuk mekanizmaları kurulurken, gelecekte bu suçların yaşanmaması için sosyal ve ekonomik önlemlere ağırlık verilmelidir. Son 10 yılda hızla artan çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarına karşı acil önlem alınmasını istiyoruz. Toplumun tüm kesimlerini rahatsız eden, vicdanları yaralayan bu acı olayların yersiz, mesnetsiz açıklamalarla sulandırılmasını reddediyoruz. Ülkemizde çocuk istismarının bir daha hiç yaşanmaması için kalıcı, katılımcı ve etkin çözümü savunuyoruz."

"SİYASAL, EKONOMİK, SOSYO-KÜLTÜREL KOŞULLARI DÖNÜŞTÜRMEK"
Canan Kaftancıoğlu, "Şimdi içinde bulunduğumuz siyasal, ekonomik, sosyo-kültürel koşulları dönüştürmek, eğitim sistemini yeniden, çağdaş insani değer anlayışı temelinde yapılandırmak ve durumun ötesine bakmak gerekiyor. 

Bunun için;

1.    Demokratik parlamenter sistemle yönetilecek bir demokratik, laik, sosyal hukuk devletinde yaşanan bu acı olayların önüne geçmek zor değildir.

2.    Diyanetin “9 yaşında kız çocuğu evlenebilir”, “babanın öz kızına şehvet duyması haram değil”, “feminizm ahlaksızlıktır” gibi en bilinen fetvaları da toplumu yönlendiren ve tam anlamıyla azmettiren fetvalardır. Diyanetin tüm kamu kurumlarında olduğu gibi işine liyakat değil partiye sadakat ölçüt alınarak doldurulan elemanları ve bu gibi söylemleri hukuki yaptırımla karşılaşmalıdır.

3.    Ekonomik sıkıntılar çok etkilidir. Köyden kente göçün tarımın cazip hale gelmesi ve sosyal imkanların yaygınlaştırılması ile durdurulması, kent yaşamına uyum sağlamanın, kadın erkek eşitliği ve dayanışmasının, uygunsuz geleneklerin etkisizleştirilmesi devlet eli ile sağlanmalı. Hakça ve geçinilebilecek bir kazanç herkes için sağlanmalıdır.

4.    Kaçak sübyan okulları, kaçak kuran kursları ve çocuk tecavüzcüsü vakıfların kaçak yatılı yurtları kapatılmalıdır. Bu yasadışı kurumlara göz yuman, denetlemeyen, görevini savsaklayan tüm idari personel hak ettiği cezayı almalıdır.

5.    Anneler ve komşular erkek egemen bakış açısına karşı cesaretlendirilmeli ve bilinçlendirilmeli. Muhbirlik yapılacaksa demokratik bir yönetimin olmazsa olmazı muhalifleri değil suçluları ortaya çıkarmak için yapılmalı.

6.  Çocuk istismarına ilişkin açılan davalarda hiçbir şartta indirim uygulanmamalı ve en üst sınırdan cezai yaptırım uygulanmalıdır. İstismarcının cezasının infaz edildiği süreçte koşullu salıverilme uygulamasıyla tahliye edilebilmesi ihtimali ortadan kaldırılmalıdır

7.  TCK’nın 103. maddesindeki cinsel istismar tanımının fiziksel temas içermeyen cinsel eylemleri de kapsayacak şekilde düzenlenmelidir ve 103. Maddenin kapsamı 18 yaşa çıkarılmalıdır.

8.  Mecliste daimi çocuk komisyonu kurulmalı ve bütün partilerin de bu konuya özgü çalışma grupları ve politikaları olmalıdır.

9.    Çocukların yardıma ihtiyaç duyduğu anda kolayca erişebilecekleri ücretsiz ALO Çocuk Yardım Çağrı Merkezi kurulmalıdır.

10.    18 yaşından küçük tüm bireylerin çocuk çocuktur ve çocukların hiçbir şart ve gerekçeyle evlendirilemeyeceği hükme bağlanmalıdır. 18 yaş altındaki tüm çocuklara yapılan her türlü fiziksel ve ruhsal saldırı, istismardır.

11. Toplumun her kesiminde farkındalık yaratacak eğitsel, dönüştürücü programlar sistematik ve yaygın hale getirilmeli.

 

Biz CHP örgütleri ve CHP’li belediyelerimizle birlikte bu konularda somut adımlar atmak üzere çalışmalarımıza başladık. Popülist çıkışlarla gündemi meşgul etmek isteyenlerden ciddi bir adım beklemiyoruz. Bizler kalıcı ve etkin çözümlerimizi hep birlikte üretecek ve bugünden itibaren 39 ilçemizde sokak sokak, ev ev halkımızın, kadınlarımızın ve elbette çocuklarımızın yanında olacağız.." ifadelerini kullandı.