CHP’DEN ÖĞRENCİ VE VELİLERİN LGS EYLEMİNE DESTEK  
05.06.2018
1959
Yazı Boyutu: A- A+

Bu yıl TEOG yerine ilk kez yapılacak Liselere Geçiş Sınavı’na karşı öğrenci ve veliler, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yaptı. “Eğitim geleceğimizdir” pankartı açan veliler adına yapılan basın açıklamasında “çocukların gençlerin geleceklerinin kimsenin iki dudağının arasında olmasına izin vermeyeceğiz denildi.

Ellerinde,” Eğitim sistemi yap boz değil”, “Sorunu yaratan çözüm olamaz”, Bakan bilmez çeken bilir” yazılı dövizler bulunan grup, “Eğitim bizim geleceğimiz” sloganlarıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplandı.Velilere Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Kepirtepeliler Eğitim Vakfı, Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu, Eğitim İş Sendikası ve CHP İstanbul Milletvekilleri Ali Şeker, İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu katılarak destek verdi.

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu sözlerine, çocukların geleceği için mücadele eden velilere teşekkür ederek başladı. Eğitim sistemi iki dakikada değiştirilebilir bir durum olmadığını belirten Kaftancıoğlu, “Ben buradan hiç Milli Eğitim Bakanı’na seslenmeyeceğim. Çünkü bir ülkede bir adamın iki dudağından çıkan sözle sistem değişiyorsa ve bundan Milli Eğitim Bakan’ının haberi yoksa söyleyecek biz söz yoktur. Ancak şu denilebilir. Bizler köklü bir eğitim sistemini sadece siyasi partilerle değil, öğretmenlerle, öğrencilerle bu konuda çalışmış kişilerece toplanıp yeni bir eğitim sistemi oluşturup ve bunu da iktidarlar değişse bile değişmeyecek bir sistem haline getirdiğimizde işte o zaman verdiğimiz mücadele bir sonuç alacaktır” ifadelerini kullandı.

LGS’ye girecek öğrenci velileri adına basın açıklamasını İsmail Taraman İmam Hatip Ortaokulu velisi Orhan Üstün yaptı. Üstün, “Bu sınav ve ardından yapılacak yerleştirme sistemi bu dönem öğrenci ve velilerin kabusu haline geldi. Bir gecede kaldırılan TEOG yerine gelen sistem, bir çok eleştiriye maruz kalmış TEOG’u bile arattı. Aceleciliğin ve keyfiyetin bedelini bu sınava hazırlanan gelecek dönem liselere başlayacak olan öğrenciler ve veliler ödedi ve ödeyecek. Bakanlığın yeni sistemle vadeddiği hiçbir şey gerçekleşemez. Ne öğrenciler sınav stresinden kurtuldu ne de öğrenciler istedikleri okula yerleşebilecek durumda yeni sistemle bakanlık her şeyi çorba haline getirdi. Her zaman ki gibi veli ve öğrencilere bu sisteme alışmaları dışında bir seçenek bırakmadı.Çocukların gençlerin geleceklerinin kimsenin iki dudağının arasında olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.