10.09.2023

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: "Mansur Bey Bizim Büyükşehir Belediye Başkanımızdır ve Adayımızdır"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP 100. Yıl Hatıra Ormanı açılışı programında gazetecilerin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığına ilişkin sorusuna, "Mansur Bey bizim büyükşehir belediye başkanımızdır ve adayımızdır" yanıtını verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün CHP 100. Yıl Hatıra Ormanı açılışının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın yeniden adaylığının sorulması üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Mansur Bey bizim büyükşehir belediye başkanımızdır ve adayımızdır" dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin "CHP'nin 100. Yıl için hazırladığı videoda kullanılan bir görüntüye ilişkin" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Trollere şunu söylemek isterim. Bu konuda genel başkan yardımcımız bir açıklama yaptı. Orada söz konusu olan Kıbrıs Çıkarması sırasında EOKA'cıların nasıl gömüldüklerini anlatan bir karedir. Çünkü önce onlar gösteriliyor arkasından nasıl gömüldüklerini arkasından da Türk bayrağının nasıl çıktığını gösteriyor. Sadece bir fotoğrafı alıp o fotoğraf üzerinden, troller üzerinden CHP'ye saldırmak kadar akıl dışı bir şey olamaz. Bunlara sormak isterim; Süleyman Şah Türbesi kaçırılırken bunlar neden hiç seslerini çıkarmadılar? Neden sadece Kılıçdaroğlu Süleyman Şah Türbesi'ne sahip çıktı? Bunlar CHP'yi bilmiyorlar, CHP'yi karalamaya çalışıyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye Cumhuriyeti Devleti demektir. Biz bu devleti kuran bir gelenekten geliyoruz. Ecevit'in Kıbrıs çıkarmasında rahmetli Erbakan ile birlikte nasıl mücadele verdiğini, EOKA'cıları nasıl toprağa gömdüğünü, nasıl bayrağımızı dalgalandırdığını herhalde onlar unuttular ama biz unutmadık ve unutmayacağız. Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye demektir. Herkesin bunu bilmesini isterim."

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun bir televizyon programındaki açıklamalarının sorulması üzerine ise CHP lideri Kılıçdaroğlu, "O konuda parti sözcümüz görüşümü alarak düşüncelerini açıkladı. Biz Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kurumsal olarak hedef alınmasını asla doğru bulmayız" dedi.

Gündem'den Öne Çıkan Haberler